Posiadacz każdego pojazdu musi liczyć się z obowiązkiem dokonywania przeglądu, aby samochód czy motocykl był legalnie dopuszczony do ruchu drogowego. Każdy doskonale o tym wie, ale całkiem spore grono osób ma problem z dotrzymaniem wyznaczonego terminu i gubi się w gąszczu przepisów. Być może i Tobie zdarzyło się pędzić na ostatnią chwilę do stacji kontroli pojazdów lub w ogóle zapomnieć o tym obowiązku – pamiętasz sytuację, kiedy otworzyłeś dowód rejestracyjny i zaskoczyła Cię widniejąca tam data? Dzisiaj dowiesz się wszystkiego na temat tego, kiedy trzeba wykonać badanie techniczne.
Dlaczego to takie ważne?
Za brak ważnego przeglądu grozi przede wszystkim zatrzymanie dowodu rejestracyjnego, a oprócz tego mandat karny w wysokości 500zł. Nie jest to mała kwota, więc warto takiej kary uniknąć. Podczas kontroli można jedynie liczyć na pobłażliwość funkcjonariusza i zamiast mandatu uzyskać upomnienie (dowód wciąż zostanie zatrzymany) oraz specjalny kwitek – skierowanie na badanie techniczne w najbliższej okręgowej stacji kontroli pojazdów. Należy go dokonać jak najszybciej.
Badanie okresowe a badanie dodatkowe
Istnieją dwa rodzaje przeglądów, dlatego należy zapoznać się z zasadami dotyczącymi obu, które są określone w przepisach prawa. Badania okresowe wykonuje się raz na rok lub raz na dwa lata albo w jeszcze innej częstotliwości – w zależności od pojazdu. Badanie dodatkowe wykonuje się w kilku konkretnych przypadkach, które dokładniej opiszemy poniżej.
Kiedy trzeba wykonać dodatkowe badanie techniczne pojazdu?
- Jeśli pojazd zostanie skierowany na nie przez policję lub starostę powiatowego. Policja podczas kontroli może stwierdzić, że samochód lub motocykl przez zły stan techniczny stwarza zagrożenie w ruchu drogowym. Przyczyną skierowania na dodatkowy przegląd może być również emisja nadmiernego hałasu oraz emisja spalin, które wyglądają na bardzo szkodliwe dla środowiska (czarny dym, zbyt silny zapach).
- Jeśli zostały dokonane modyfikacje techniczne, które muszą zostać wpisane do dowodu rejestracyjnego. Są to istotne zmiany, które sprawiają, że pojazd znacznie różni się od fabrycznego: na przykład zamontowanie haka, założenie instalacji gazowej, zwiększenie mocy jednostki napędowej.
- Jeśli pojazd uczestniczył w zdarzeniu drogowym – kolizji.
Kiedy trzeba wykonać okresowy przegląd w stacji kontroli pojazdów?
- Samochody i motocykle:
- nowe – zanim upłyną 3 lata od pierwszej rejestracji; ponieważ każde auto rejestrowane jest w indywidualnym terminie, data pierwszego przeglądu dla każdego pojazdu może być inna (a co za tym idzie kolejne daty też),
- kiedy już mają 3 lata – po wykonanym pierwszym badaniu następna data wypada po 2 latach,
- kiedy pojazd jest starszy niż 5 lat – badanie wykonuje się co 2 lata.
- Ciągniki rolnicze i motorowery:
- nowe – w ciągu 3 lat od pierwszej rejestracji,
- następnie wykonuje się badanie techniczne co 2 lata.
- Wyjątki:
- taksówki, nauka jazdy i pojazdy z instalacją gazową muszą przechodzić przegląd co roku,
- lekkie przyczepy (o masie nie przekraczającej 750kg) nie muszą przechodzić badań,
- zabytki nie muszą przechodzić badań pod warunkiem, że nie służą do działalności zarobkowej; wtedy należy je wykonywać co roku.